Ekonomikos fakulteto projektų vadovė Daiva Kelpšaitė 2024 m. rugsėjo 18–21 d. dalyvavo antrame Erasmus projekto „Design2Freedom: promoting Person-Centred Design applied to disability in higher education“ partnerių susitikime Košicėje, Slovakijoje, kur pristatė fakulteto alumno Ričardo Nikos, turinčio regėjimo negalią, sėkmingas studijas VIKO kolegijoje. Projektų vadovė tarptautinei publikai papasakojo, kaip studentui buvo pritaikyta aplinka, kokios priemonės padėjo organizuoti sklandų atsiskaitymą egzaminų metu, kurios technologijos pasiteisino sklandžiam mokymuisi.
„Visus sužavėjo mūsų patirtis ir pačio Draudimo ir investicijų studijų programos studento Ričardo noras naudotis visomis technologijomis, galimybė gauti pagalbos iš darbuotojų, dėstytojų, dalintis sėkmėmis ir nesėkmėmis. Vizito metu man įsiminė Slovakijos partnerių teikiama pagalba studentams su regėjimo negalia. Sužavėjo sudarytas pagalbos planas studentui ir taikomos individualios pagalbinės priemonės, kurių dėka studentai gauna šansą integruotis“, – pasakoja D. Kelpšaitė.
Projekto pagrindinė misija – taikyti technologijas ir individualiai jas integruoti studentams su skirtingomis negaliomis pagal kiekvieno poreikį. Pasak D. Kelpšaitės, svarbiausia yra individualaus mokslo plano sudėliojimas studentui, nes kiekvienas atvejis yra išskirtinis, unikalus. Projekto metu buvo aptariami universaliai veikiantys instrumentai ir kaip juos taikyti kiekvienu atveju atskirai. „Slovakijos partneriai, Technikos universiteto profesoriai ir darbuotojai, pristatė naudojamas pagalbines technologijas, skirtas asmenims su negalia: brailio rašto spausdintuvą, balso skaitytuvus ir kitas labai reikalingas mokslui priemones. Visi partneriai buvo sužavėti įrankių gausa ir turėjo galimybę patys išbandyti kai kurias technologijas – parašę palinkėjimą markeriu su anglies užpildu ir įdėję į specialų įrenginį, kuris kaitina lempomis, gavo užrašą su iškiliomis raidėmis, kurį gali perskaityti neregiai“, – įspūdžiais dalinasi D. Kelpšaitė.

Po susitikimų ir seminarų visi projekto dalyviai lankėsi TUKE universiteto socialinių partnerių Aklųjų ir silpnaregių asociacijos buveinėje. Ten pakalbino organizacijos įkūrėją ir kitus darbuotojus. Vizito antroji diena buvo skirta sužinoti projekto finansinius ir administracinius klausimus, taip pat suplanuoti būsimas veiklas, teikti pasiūlymus.
Susitikimas buvo labai produktyvus. Esame dėkingi Slovakijos partneriams už svetingumą.