„Darbo rinka siunčia du signalus: trūksta darbuotojų ir profesionalios teorijos išmanymo nepakanka, kad rinkoje būtum sėkmingas. Dėl to džiaugiuosi, kad „BankingLab” suteikia galimybę kolegijos imitacinei bendrovei VIKO BANKAS diegti informacinę bankinę sistemą, kurios vertė komerciniame sektoriuje prilygtų šešiaženklei sumai. Bendradarbiavimo tikslas su programinės įrangos kūrėjais yra labai svarbus, nes būsimi bankininkai įgaus tikros praktinės patirties kaip dirbti su naujausiomis technologijomis fintech sektoriuje, o baigę studijas jau bus „pavairavę Ferarį“, todėl nepadarys „avarijos“ darbo vietoje ir galės greitai prisidėti prie realaus sektoriaus augimo.”, – apie naujos programinės įrangos diegimą praneša Vilniaus kolegijos Ekonomikos fakulteto dekanė Aušra Liučvaitienė.
Pasak imitacinės bendrovės vadovo Alvydo Mackevičiaus, VIKO BANKO projektas startavo 2011 metais: „Pradžia buvo iš poreikio, tuo metu dirbau banke ir mačiau, jog iš Vilniaus kolegijos ateina bankininkystės studijas baigę diplomuoti specialistai, kurie neturi jokios praktinės patirties darbui su BIS (bankine informacine sistema). Atsitiktinai išsakiau kritiką Vilniaus kolegijos Bankininkystės katedros dėstytojams ir gavau pasiūlymą realiai prisidėti prie pokyčio. Kelias nueitas didžiulis, bandyta tartis su bankais, kad jie duotų savo brangią sistemą, vėliau kreiptasi į Švietimo ministeriją, parengtas projektas, tik tada gautos lėšos leido įsigyti bazinę informacinę sistemą su didžiule nuolaida.“ Nuo to laiko praėjo dešimt metų, tuometinė informacinė sistema imitacinėje bendrovėje prilygo trijų milijonų litų vertės sistemai, kurią galėjo sau leisti komerciniai bankai, bet ne švietimo įstaiga.
Šiandien, minimalaus būtino funkcionalumo sistema rinkoje, įsigyjant bankinės sistemos licenciją, kainuoja šešiaženklę sumą. Be lanksčių „BankingLab” sąlygų ir ryžto investuoti į jaunąją kartą, VIKO Ekonomikos fakultetas negalėtų įsigyti naujos technologijos komercinio sektoriaus sąlygomis, o studentai negautų unikalios praktikos, kuri atitinka šių dienų aktualijas darbo rinkoje. „Aš džiaugiuosi, kad mūsų VIKO Ekonomikos fakultete veiks nauja programinė įranga. Šios laidos bankininkystės studentai galės prisijungti prie daugiau nei 600 šimtų bankininkystę baigusių absolventų, kurie prie baigimo diplomo turės ir sertifikatą su patvirtinimu, kad žmogus moka dirbti su realia bankine informacine sistema BIS. Konkurencinėje rinkoje toks asmuo tampa pranašesnis už kitus, darbdavys iš karto supranta, kad specialistas supranta finansų įstaigos IT pagrindus, net jei kai kurie papildymai yra unikalūs ir skiriasi priklausomai nuo finansų įmonės – baziniai dalykai išlieka.“, – dėsto A. Mackevičius.
Jau daugiau kaip dešimt metų sėkmingai technologinius IT sprendimus kurianti įmonė „BankingLab“ taip pat džiaugiasi galėdama prisidėti prie šios iniciatyvos ir supranta bendro projekto tvarumo ir socialinės atsakomybės vertę. „Mes rūpinamės, kad finansų ekosistema turėtų daugiau gabių žmonių. Šiame sektoriuje akivaizdžiai trūksta specialistų ir, būdami lietuviško kapitalo įmone, norime drauge su kitomis švietimo įstaigomis ugdyti savo šalies talentus ir prisidėti prie valstybės klestėjimo. Fintech yra aukštos pridėtinės vertės sektorius, todėl akivaizdu, jog verslas turi skirti savo resursų ir prisidėti prie tokių specialistų ruošimo.“, – sako „BankingLab“ vadovas Narimantas Bloznelis.
Bankinės sistemos kūrėjams svarbu, kad netolimoje ateityje į rinką įsiliesiantys studentai jau mokėtų elgtis su naujausiomis finansų technologijomis ir jaustųsi drąsiau pradėdami profesionalų darbą finansų sektoriuje. Įgiję tokią praktinę patirtį jaunieji specialistai nemažai klausimų galės spręsti savarankiškai, o išbandę riziką ir eksperimentus „BankingLab“ bankinėje mokymosi sistemoje jau galės lengviau įvertinti savo atsakomybę ir veiksmus realaus gyvenimo sąlygomis.
Vilniaus kolegijos bankininkystės studijų studentai turės progą dirbti su moderniausia bankine sistema, kuri yra sukurta Lietuvoje. Naudodamiesi šia sistema, studentai turės progą susipažinti ne tik su bankinės apskaitos niuansais, bet ir geriau suprasti vietinių ir tarptautinių reguliavimo ypatumus pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos srityje bei fintech veiklos principais. „Tai yra labai įdomi patirtis ir galimybė tiesiogiai prisidėti prie Lietuvos aukštojo mokslo kokybės gerinimo ir ne tik programinės įrangos tiekimu, bet ir darbuotojų sukauptomis žiniomis tampant paskaitų svečiais. Studentai, pilnai išklausę „BankingLab“ mokymus bei atlikę praktines užduotis, turės galimybę gauti darbo su „BankingLab Nano Core Banking System“ patvirtinimo sertifikatą. Tokia patirtis su mūsų bankine sistema tikrai gali suteikti konkurencinį pranašumą bandant įsitvirtinti darbo rinkoje.“ – teigia „BankingLab“ verslo plėtros vadovas Justas Kapočius. Įmonė numato, jog vėliau, esant poreikiui, studentams bus suteiktos priemonės ir reikalinga dokumentacija, kurių pagalba studentai galės patys pabandyti susikurti ir savo finansinių ar kitų paslaugų mobiliąją programėlę.
VIKO Ekonomikos fakulteto Bankininkystės katedros vadovė Gitana Mečėjienė pabrėžia šio projekto unikalumą: „Vilniaus kolegijos VIKO Bankas yra vienintelė imitacinė bendrovė Lietuvoje, kurioje studentai išmoksta atlikti bankines operacijas dar aukštojoje mokykloje. Universitetai siūlo teoriją, o mes ugdome praktinius įgūdžius. Štai ir šis konkretus bendradarbiavimas bei bankinės įrangos diegimas yra fantastiška generalinė repeticija prieš realių bankinių operacijų vykdymą. Darbdaviui ramu, nes nereikia pradėti atskiro apmokymo nuo ABC lygio, o studentai įgyja daugiau galimybių išmokti praktiškų ir labai naudingų dalykų stduijų metu. dėkoja už visus bandymus studijų metu, nes nekyla tokia didelė panika įsidarbinus, pavyzdžiui, bandant atšaukti jau patvirtintą banko operaciją.“
Apie BankingLAB
„BankingLab“ yra 2012 m. įkurta finansinių technologijų įmonių grupė, teikianti kritines paslaugas fintech industrijai vieningoje bankinių technologijų platformoje. “BankingLab” įmonių grupėje dirba per 100 darbuotojų, teikiančių paslaugas daugiau nei dviems dešimtims finansinių institucijų, įskaitant bankus ir elektroninių pinigų įstaigas. „BankingLab“ bankinių technologijų platforma užtikrina pilną bankinių operacijų apskaitos, įvairių mokėjimo sistemų integracijų, mokėjimo kortelių išleidimo ir aptarnavimo, bankinių produktų – indėlių ir paskolų teikimą, pinigų plovimo prevencijos ir atitikties sprendimus, įskaitant „Pažink savo klientą“, klientų tapatybės nustatymo ir rizikos vertinimo procesų automatizavimą.