2015 m. spalio 21 d. Jaunųjų ekonomistų klubo (JEK) nariai numatė 2015-2016 m. m. veiklos programą, priėmė į klubą naujus narius ir išklausė Vilniaus kolegijos Ekonomikos fakulteto lektorės L. Šapalienės paskaitą „Lietuvos mokesčių sistema“.
Šiais mokslo metais JEK nariai pasirengę daug nuveikti: sukurti JEK logotipą, aplankyti „Pinigų muziejų“, suorganizuoti Vilniaus miesto mokyklų 10-12 klasių moksleivių protmūšį (ekonomikos tematika), susitikti su Alumni klubo nariais ir sužinoti, kaip jiems sekasi kilti karjeros laiptais, o taip pat atsakyti į svarbų klausimą: ar Vilniaus kolegijoje baigtos studijos teikia pranašumų įsidarbinant ir siekiant karjeros aukštumų.
Moksleiviai kol kas gyvena išlaikomi tėvų, mokesčių jie nemoka, visgi, sužinoti, kokius mokesčius moka Lietuvos gyventojai – JEK narai labai norėjo. Dėst. L. Šapalienė papasakojo, kad mokesčiai yra pagrindinis valstybės pajamų šaltinis, ir tik todėl, kad gyventojai ir įmonės moka mokesčius, valstybė gali pasirūpinti šalies ir gyventojų saugumu, teikti sveikatos priežiūros paslaugas, organizuoti švietimą, skatinti mokslą, puoselėti kultūrą ir kt.
Mokesčių yra įvairių. Darbuotojams, iš uždirbto atlyginimo yra atskaitomas gyventojų pajamų mokestis, privalomasis sveikatos draudimas ir įmoka Sodrai. Asmenys, turintys žemės, moka žemės mokestį, paveldintys turtą – paveldimo turto mokestį ir pan. Įmonės paprastai moka dar daugiau mokesčių: perveda įmokas Sodrai, į Garantinį fondą. Pelningai dirbančios įmonės moka pelno mokestį. Tabaką, alkoholį gaminančios ar importuojančios įmonės – akcizo mokestį, o cukraus mokestis yra mokamas cukrų gaminančių įmonių. Visus itin sudomino pridėtinės vertės mokestis (PVM). Tai mokestis, kurį, pasirodo, mokame visi, nes jis įtraukiamas, beveik, į visų prekių ar paslaugų kainą. Kiekvienoje šalyje yra standartinis PVM tarifas, kuris taikomas daugumai prekių ir paslaugų, be to, gali būti vienas ar du sumažinti PVM tarifai, kurie taikomi tik tam tikroms prekėms ar paslaugoms. Lietuvoje šiuo metu galioja standartinis 21 proc. PVM tarifas ir lengvatiniai 5 ir 9 proc. tarifai (5 proc. tarifas taikomas tik kompensuojamiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, o 9 proc. – centralizuotam šildymui gyventojams, knygoms, pervežimo reguliariais maršrutais ar apgyvendinimo viešbučiuose paslaugoms).
Moksleiviai juokavo, kad nuo šiol būdami užsienyje dažniau žvilgtelės į kasos čekį, kad sužinotų, ar šioje šalyje PVM didesnis, ar mažesnis negu Lietuvoje. Klubo nariai susidomėję klausėsi dėstytojos pasakojimo, atsakinėjo į užduotus klausimus ir patys pateikė nemažai klausimų. Atmosfera buvo puiki, visi šypsojosi, paskaita vyko pokalbio forma.
JEK siekia tapti tokiu traukos centru, kur nėra jokios įtampos, o žinios įgyjamos maloniai bendraujant ir dalinantis patirtimi.
JEK pirmininkė Arina Ranceva