2025 m. gegužės 7 d. Ekonomikos fakultete vyko visai VIKO bendruomenei skirti mokymai „Socialinės įtraukties, įvairovės ir žmogaus teisių užtikrinimas švietimo institucijose“. Tai buvo viena iš tų retų progų, kai akademinėje erdvėje susitiko teorija, praktika ir asmeninės patirtys, keičiančios požiūrį iš esmės. Mokymus organizavo VšĮ „Media edukacijos centras“, o juos vedė žmogaus teisių ekspertė, lygių galimybių ir įtraukties politikos analitikė Jūratė Guzevičiūtė bei patyrusi viešosios komunikacijos specialistė Monika Gritėnaitė.

Pagrindinės mokymų temos apėmė:

  • Tarptautinius žmogaus teisių dokumentus ir jų taikymą aukštajame moksle.
  • Įvairovės ir lygybės principų svarbą akademinėje aplinkoje.
  • Skirtingas diskriminacijos formas: atvirą, netiesioginę, struktūrinę; mikroagresijas.
  • Socialinę atsakomybę kaip institucinio elgesio ir asmeninio pasirinkimo pagrindą.
  • Sąmoningumo ugdymą ir aktyvaus liudininko („active bystander“) vaidmenį, kai matomas netinkamas elgesys.
  • Įtraukties (angl. inclusion) reikšmę ir realius būdus, kaip ją įgyvendinti švietimo įstaigose.

Svarbus momentas – gyvas liudijimas. Mokymų metu pasisakė VIKO buvusi studentė – autistiška mergina ir jos mama, turinti ADHD. Jų nuoširdi, atvira kalba apie realius iššūkius ir poreikius švietimo sistemoje  paliko stiprų įspūdį visiems dalyviams. Tai buvo viena labiausiai įtraukiančių ir emociškai paveikių mokymų dalių.

Mokymai neapsiribojo vien žinių perteikimu – jie tapo proga atpažinti savo išankstines nuostatas, išmokti reaguoti etiškai sudėtingose situacijose ir formuoti įtraukiančią, saugią akademinę aplinką.

Šios temos ypač svarbios Ekonomikos fakultetui, nes ekonomika, kaip socialinis mokslas, neatsiejama nuo žmogaus – jo orumo, teisių, poreikių įvairovės ir atsakomybės vieni už kitus.