Birželio 24–26 dienomis Vilniaus kolegija (VIKO) vykdė trečiąjį tarptautinio „Erasmus+“ projekto Design2Freedom mokymosi vizitą (LTT3). Renginyje dalyvavo partneriai iš penkių organizacijų: COCEMFE (Ispanija), Universidad de A Coruña (Ispanija), Vilniaus kolegija (Lietuva), Technická univerzita v Košiciach (Slovakija) ir Creative District (Belgija).
Vizito metu buvo pristatytos pilotinės patirtys taikant į žmogų orientuotą, universalaus dizaino principais grįstą mokymą aukštajame moksle. Pranešimus skaitė ekspertai iš Ispanijos Daniel Aníbal García Diego ir Fausto Marchiaro (COCEMFE), pristatę universalaus dizaino ir įtraukaus mokymosi metodikas, skirtas žmonių su negalia įtraukimui į studijų procesus.
Svarbi renginio dalis – Lietuvos etapo pilotinių veiklų pristatymas. VIKO Ekonomikos fakulteto projektų vadovė Daiva Kelpšaitė pasidalijo institucijos patirtimi, o pranešimą apie neuroįvairovės įtrauktį skaitė Barbora Suisse, viena iš autizmo bendruomenės „Mes spektre“ įkūrėjų.
Trečiąją susitikimo dieną dalyvius pasveikino Ispanijos ambasadorė Lietuvoje María Nieves Blanco Díaz, pabrėždama šio projekto reikšmę tiek nacionaliniu, tiek europiniu lygmeniu:
„Design2Freedom – tai įkvepiantis pavyzdys, kaip galima kurti švietimo sistemas, kuriose įtrauktis nėra pavėluotas prisitaikymas, o kertinis principas. Šis projektas įrodo, kad dizaino sprendimai – tai socialinė praktika, turinti gilų poveikį teisėms, dalyvavimui ir gyvenimo kokybei.“
Ambasadorė pažymėjo projekto indėlį į Ispanijos negalios strategijos 2022–2030 tikslus bei Europos strategiją dėl asmenų su negalia teisių, kurios siekia prieinamos, įtraukios ir demokratiškos švietimo sistemos visoje Europoje.
Projekto veiklos bus tęsiamos iki 2026 m. gegužės. Pagrindinis tikslas – parengti metodines priemones aukštosioms mokykloms: mokomąją platformą, MOOC kursą bei metodinį gidą apie dizaino mokymą, orientuotą į žmonių su negalia poreikius.